Spánek a sportovci: jaké následky má spánkový deficit na sportovní život?

Spánek a sportovci: jaké následky má spánkový deficit na sportovní život?

Spánkem trávíme až třetinu života, a to ne nadarmo. Domnívat se, že oblíbenou činností trávíme až příliš mnoho času je stejně bláhové jako tvrdit, že ke svému pevnému zdraví nepotřebujeme pohyb. Zejména sportovci by měli klást velký důraz na dostatek spánku, protože takzvaný spánkový deficit může jejich sportovní výkony posunout na nižší úroveň. A zejména profesionálové v oboru přesně o toto nestojí, nebo snad ano? 

Nedostatek spánku stojí za horšími výkony 

Spánkový deficit může způsobit celou spoustu negativních jevů. Podrážděnost nebo nepříjemná nálada je jenom jedna z mnoha položek na seznamu. Dále se může stát za horšími výkony. Tělo totiž nemá, kde či kdy načerpat energii, což znamená, že při sportování ze sebe nevydá tolik, kolik by člověk očekával. Ztrácí se rychlost, také síla, dokonce pokulhává i jemná motorika.  

Člověka trápí i pomalé reakce 

Jedním z dalších problémů jsou bezesporu pomalé reakce. Trpí totiž i mentální schopnosti, které jsou pro sport tolik důležité. Pakliže nejste dostatečně dobře vyspaní, trpíte sníženou pohotovostí, trápí vás špatná paměť a koordinace za nic nestojí.  

Zvýšená pravděpodobnost zdravotních rizik 

Nedostatek spánku stojí také za vysokým krevním tlakem. Způsobit se však mohou i další zdravotní problémy, bohužel se také zvyšuje pravděpodobnost řady nepříjemných úrazů. Ze zdravotních potíží, za nimiž nedostatek spánku u sportovců stojí, můžeme zmínit například obezitu nebo cukrovku, také kardiovaskulární nemoci, které jsou v současné době jedním z nejčastějších důvodů úmrtí Čechů.  

Nedostatečná regenerace 

K zdravotním komplikacím nebo úrazům dochází předně i z toho důvodu, že tělo není dostatečně dobře regenerováno. K celkové regeneraci dochází právě při spánku, pakliže ho ale zanedbáme, rychlého zahojení po zranění se nedočkáme.