Zdravý organismus obvykle na pyl nijak nereaguje. Pokud ale trpíte pylovou alergií, bude vaše tělo reagovat podobně, jako byste právě procházeli respirační infekcí.
Sezónní onemocnění
Onemocnění bývá označováno jako „sezónní alergická rýma“. Jedná se o nepřiměřenou reakci naší obranyschopnosti na větrem šířená pylová zrna rozličných druhů rostlin. Alergičtí můžete být například na pyl stromů, trav nebo plevelů. Když rostliny, které způsobují potíže, ukončí svůj reprodukční cyklus, onemocnění zmizí. Pyl se usazuje nejen na sliznicích, ale také na kůži, v očích a v průduškách. Nejčastěji se projevuje následujícími příznaky.
Jak se alergie projevuje?
Pokud vás trápí sezónní pylová alergie, poznáte to například podle přítomnosti hojné vodnaté rýmy. Alergiky také často potrápí svědění a kýchání, které se děje velmi nárazovitě a odezní, pokud se osoba ocitne v uzavřené místnosti bez přístupu alergenů z vnějšího prostředí, například když si zapne čističku vzduchu. Pylová alergie se vyznačuje i zduřenou nosní sliznicí a ucpaným nosem, zarudlýma a slzícíma očima a dýchacími obtížemi.
Nejen alergie na pyl
V mnoha případech se stává, že dochází ke zkřížené alergii. Alergik tak mívá potíže nejen s pylem, ale také s některými potravinami. Často se to stává například v kombinaci alergie na pyl břízy, která bývá doplněna o alergii na konzumaci jablka. Může se tak stát i v případě, že jste byli dosud na jablka zvyklí a nijak jste na ně nereagovali.
Pokud pociťujete potíže spojené se zhoršeným dýcháním, neváhejte a objednejte se na vyšetření k alergologovi. Ten vám určí vhodný léčebný postup a vám se uleví. Alergie je léčitelná, není však dobré ji nechávat bez povšimnutí. Při nedostatečné léčbě se alergie dále zhoršuje. Studie navíc prokázaly, že pacienti trpící alergickou rýmou mají třiapůlkrát větší riziko rozvoje astmatu než zbylá část populace.