Vodní radovánky nebaví jen děti, ale i dospělé. Protáhnout si tělo na vodní hladině, potopit se, splývat, sklouznout se na tobogánu a skočit šipku. To všechno k létu patří. I plavání má ale svá pravidla, aby bylo zdraví prospěšné.
Ruce versus nohy
Plavání je koordinovaný proces, kdy se plně zapojuje celé tělo. Primárně se všichni zaměřují na paže a nohy hrají většinou druhé housle. To je ale velká chyba. Jakmile dolní končetiny dostatečně nezabírají, jsou o poznání níž než horní polovina těla a dochází k velkému přetížení ramen. To časem vyvolá problémy s klouby a bolestí páteře od krku po bedra. Nohy se tedy snažte držet co nejblíže k hladině a v jedné rovině se zbytkem těla. Pokud vynechají ruce, nohy by i tak měly tělo bez větších problémů popohnat dopředu.
Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že tento nešvar pochází z dob, kdy se děti učí plavat. Speciální pásy, kde lze jednotlivé části odebírat a tělo drží na hladině, se stále hojně využívají nafukovací rukávky, které potlačují přirozenou pozici ve vodě a vedou malé plavce k tomu, aby veškerou sílu vkládali především do rukou.
Hlava na vzduchu
Běžně se u vody setkáváme s velkým prohřeškem, kdy člověk plave styl “prsa” a hlavu má nad hladinou. Je to tak častý jev, že už málokoho napadne, že by měl obličej skrýt pod vodu. Bohužel ale dochází k nepřirozenému záklonu, bolestem krční páteře, omezení pohyblivost ramen a celých paží, utlačování hrudníku, nedostatku vzduchu v plicích, pnutí v těle a špatné koordinaci rukou a nohou. Ano, to všechno způsobuje chybná poloha hlavy.
Nulový odpočinek
Pobyt u vody je většinou spojený s relaxem. Samo plavání je ale fyzicky hodně náročné. Paradoxně o to víc, není-li technika správná. Před odchodem z pláže nebo bazénu je vhodné natáhnout se na záda na hladinu a nechat se unášet vlnami nebo si na břehu naordinujte lehký strečink.