Proč některé děti mají zuby zdravé a jiné ne? Víme, co zdraví dětských zubů ovlivňuje

Proč některé děti mají zuby zdravé a jiné ne? Víme, co zdraví dětských zubů ovlivňuje

Když dětem narostou zoubky, měli byste je nejen začít s nimi čistit, ale taky byste své děti měli doprovodit k zubaři, který se podívá na to, v jakém jsou stavu. V současné době drtivá většina dětí má zoubky špatné. Mnozí rodiče se ptají, proč jejich dítě nemá hezká úsměv a jiné ano. Na zdraví dětských zubů se toho podílí hodně. Je však třeba konstatovat, že kazivost dětských zubů je alarmující záležitostí, která by se rozhodně neměla podceňovat.  

Z nedávných průzkumů vyplývá, že polovina dětí v České republice ve věku pěti let má zubní kaz. Rodiče z toho často viní genetiku, ale ne vždycky je genetika na vině. Je to samozřejmě jedna z možností, ale podle zubařů genetika zdraví zubů ovlivňuje naprosto minimálně. Děti se zkrátka už ve svých pěti letech potýkají se zubním kamenem z jiných důvodů, přidávají se tak k osmdesáti procentům populace, která zubní kaz moc dobře zná.  

Pokud však není genetika příčinou toho, proč se dětské zoubky kazí, nabízí se otázka, co je na vině? 

Zanedbává se pravidelná zubní hygiena 

Bez kartáčku ani ránu! To by mělo být motto každé rodiny, bohužel drtivá většina rodičů neapeluje na to, aby si děti šly vyčistit zuby před spaním a ihned po probuzení. Tím vzniká zubní kaz. Nedbá se dostatečně na dodržování zubní hygieny, naopak se zubní hygiena velmi, velmi zanedbává. I zubaři se shodují na tom, že kdyby se zubní hygiena nezanedbávala, tak by většina kazů u dětí ani nevznikla.  

Zubům škodí také sladké a kyselé 

Děti jsou milovníky sladkého, to však neznamená, že jim právě sladké a kyselé mají rodiče dopřávat dnes a denně. Je lepší zařadit do dětského života pestrý, vyvážený a zdravější jídelníček, který je dobrý nejen pro jejich zdraví, ale také pro jejich zoubky. Zubaři se shodují na tom, že pravidelná nebo dokonce během dne opakovaná konzumace sladkého nebo kyselého negativně ovlivňuje zubní sklovinu, čímž se tedy dává podnět ke vzniku zubního kazu.