Věděli jste, že příliš častá a přehnaná hygiena člověku neprospívá? U nás je zvykem se sprchovat nebo koupat každý den, jenže pravdou je, že odborníci doporučují sprchování nebo koupání až obden. I když to někomu může přijít nechutné, je to tak. Pokud se tedy z nějakého důvodu nechcete, nemůžete nebo nestíháte daný den osprchovat, pokud jste se umývali den předcházející, je v pořádku vynechat. Jelikož přehnaná a příliš častá hygiena člověku neprospívá, nabízí se otázka, jak dlouho se tedy sprchovat, abychom našemu zdraví neškodili.
Člověk by si ani nepomyslel, že právě sprchování nebo obecně umývání či hygiena může zdraví uškodit. Většinou je sprchování vyzdvihováno, jelikož odstraní únavu, také sníží otoky nebo zlepší imunitní systém, pokud se tedy sprchujeme pod studenou vodou.
Časté a dlouhé sprchování vede k suché pokožce
Jak již bylo zmíněno, sprchování se stalo naším denním chlebem. Lidé vědí, že při sprchování dojde k pročištění pokožky, také k pročištění pórů, dojde také k vyplavení bakterií nebo dráždivých látek, které by mohly stát za nepříjemnými kožními problémy. Bohužel časté, hlavně také příliš dlouhé sprchování vede k suché pokožce, která je dlouhým sprchováním extrémně namáhaná.
Pod dlouhým sprchováním se rozumí sprchování delší než deset minut.
Zásady, které je třeba při sprchování dodržovat
- Aby nedocházelo k suché pokožce, vyvarujete se velkému množství prostředků z drogerií. Vždy používejte jen kapku sprchového gelu nebo kapku šamponu.
- Po sprše nebo případně po koupeli svou pleť jemně osušte a vždy použijte hydratační mléko.
- Sprchujte se zásadně v chladnější vodě, netrapte tělo v příliš horké vodě, které je pro tělo šokem.
V případě koupání nejmenších dětí se doporučuje koupat dítě klidně i až třetí den. Dítě má pleť ještě daleko náchylnější, pravidelné koupání ho zbavuje kožního mazu a dochází k narušení populace bakterií, jež stojí za podporou imunitního systému.