Stresové situace občas prožívá každý z nás. Stres může být způsoben celou řadou faktorů. Například blížícími se termíny v práci, nefungujícími mezilidskými vztahy, velkým množstvím úkolů nebo třeba zdravotními problémy. Pokud stres pociťujeme jen čas od času, není to nic závažného. Ovšem dlouhodobé působení stresu může v našem těle nadělat spoustu škod. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je jedním z negativních účinků stresu právě rychlejší stárnutí.
Zbavte se stresu
Pokud tedy chceme zůstat co nejdéle mladí, měli bychom se zaměřit na odstranění stresu. Jakkoli se tato rada může zdát primitivní, nenapovídá, jak na to. I kouření urychluje stárnutí – a toho se zbavíme klidně ze dne na den tak, že už si prostě nezapálíme. Se stresem to ale tak jednoduché bohužel není. Na to, abyste se zbavili dlouhodobého stresu, bude zapotřebí, abyste na svých emocích a myšlenkách pracovali dlouhodobě. Někdy je k tomu nutné přijmout také pomoc odborníka.
Psychika hraje také roli
Studii, která potvrzuje tvrzení, že dlouhodobý stres skutečně urychluje stárnutí, provedli vědci na univerzitě Yale. V této studii byly zohledňovány různé faktory způsobující stárnutí, stejně jako hmotnost a věk účastníků studie. Skutečně se prokázalo, že ti účastníci, kteří prožívali dlouhodobý stres, měli vyšší hodnoty některých markerů ukazujících rychlejší stárnutí. Míra stárnutí se ale lišila u jedinců podle toho, nakolik uměli zvládat své emoce a negativní myšlenky. Psychicky odolnější jedinci měli tyto markery nižší.
Psychická odolnost
Chceme-li tedy zapracovat na tom, abychom rychlost stárnutí co nejvíce zpomalili, je zapotřebí zaměřit se také na stres. Vzhledem k tomu, že výsledky studie poukazují na to, že vyšší psychická odolnost snižuje negativní účinky stresu vzhledem ke stárnutí, je řešení nasnadě. Zaměřit se na techniky, které nám pomohou zvládat své emoce i negativní myšlenky.