deník

Pojmenujte své problémy na základě deníkových zápisů!

Toužíte po změně k lepšímu, ale nevíte odkud začít? Vnímáte, že je ve vašem životě něco špatně, ale nedokážete onen problém konkrétně pojmenovat? Pak je nejvyšší čas naplno poznat sebe samou. Takové sebepoznání ale nebývá jen tak jednoduché. Jak ho ale dosáhnout? Začněte si psát deník! Psaním deníku a jeho zpětným přečtením totiž můžete pochopit spoustu zdánlivě neuchopitelných situací ve vašem životě. Neváhejte a začněte ještě dnes!

Jak vést deník???

Jak správně vést deník, aby vám jeho následné přečtení dalo potřebné informace? Důležité je nevzdat to po pár dnech. Jistě i z pár dnů je mnohdy možné zjistit spoustu věcí, ale delší doba je efektivnější a průkaznější. Zkuste si tedy vést deník po dobu jednoho měsíce. Vyhraďte si každý den dvacet minut pro psaní a zaručte tak, že v deníku bude zapsán každý den.

Do deníku si nezapisujte pouze, co jste kdy, kde a s kým dělali, co jste měli k obědu a jaké triko jste dnes měl na sobě. Pište o svých pocitech, které ve vás prožité události zanechaly. O náladě, kterou zrovna máte a čím je způsobená. O vašich dávných snech, pokud vám zrovna přijdou na mysl. Zkrátka o všem co vás v daný okamžik pohltí. Nemusíte denně napsat román. Napište to, co požadujete za důležité. Orientovat se můžete také na základě toho, co chcete zjistit. Vnímáte problém ve vašem stravování? Pak do deníku jídelníček pište. Rozhodně v sobě neduste pocity, které ve vás některé situace vyvolají, a ze kterých budete mít potřebu se vypsat. Výhodou deníku je, že jakmile převádíte některé myšlenky na papír, může se vám ulevit podobně, jako při svěřování se příteli.

Odstup

Po dopsání měsíčního zápisu deník na týden odložte. Po této týdenní pauze si všechny zápisy od začátku do konce přečtěte. Všímejte si opakujících se situací a chyb. Díky onomu týdennímu odstupu si možná budete uvědomovat více věcí. S odstupem se totiž celkově díváme na situace jinak.