Žijeme v době, kdy užitečné vynálezy vznikají všude kolem nás. Každý den nás internetové magazíny sledující populární vědeckotechnické objevy zásobují dalšími a dalšími novinkami ze všech oblastí lidské činnosti. Mnoho mozků je také v miliardové Indii, která je po mírně uvadající Číně novým ekonomickým žralokem. A Indie je známá tím, že dodávky elektřiny nejsou taková samozřejmost, jako je tomu u nás ve střední Evropě.
Elektřina pro všechny
Tento problém se rozhodl vyřešit americký miliardář s indickými kořeny Manoj Bhargava, který představil veřejnosti svůj vynález, kterému říká Free Electric (tedy něco jako elektřina zadarmo). A zadarmo opravdu bude (pomineme-li cenu tohoto přístroje), protože k její výrobě vám budou stačit pouze vaše nohy a nějaká základní fyzická zdatnost. Údajně pouhá hodina „jízdy“ na tomto zařízení je schopna vyrobit elektrickou energii na celý den. Konstrukce je vskutku jednoduchá, jedná se totiž o běžný generátor. Bhargava tvrdí, že pokud se něco pokazí, dokáže přístroj opravit libovolný zručný mechanik.
Cena rovná se stu dolarů
Ano, čtete správně. Tento americký filantrop, který na svou zemi původu zjevně nezapomněl založil nadaci Billions in Change, která se snaží změnit svět v těch nejpotřebnějších koutech naší planety. Cílem je udělat svět lepším místem pro život a pomocí cenově dostupných vynálezů se snaží vyřešit ty nejnáročnější problémy. Ale také u nás by se podobné zařízení jistě hodilo, vzhledem k neustále stoupajícím sazbám za energie, co myslíte?
Otázkou pochopitelně je, nakolik je toto zařízení reálně použitelné a nakolik jde spíše o snahu propagovat svou nadaci. V indické vesnici je třeba možné touto cestou něco napájet, ale s běžnou spotřebou v evropské domácnosti nebo klidně v indickém městě, by pan Bhargava s tímto vynálezem asi příliš nepochodil.