Objevili jste na svém očním víčku červenou bolestivou bulku? Pak se u vás pravděpodobně „zabydlelo“ ječné zrno. Toto onemocnění vás naštěstí nijak vážně neohrožuje na zdraví, bývá ale značně nepříjemné.
Co je ječné zrno
Ječné zrno je v podstatě zánět vzniklý ucpáním mazových žlázek okolo řas. Nahromaděný maz spolu se zánětem vedou ke vzniku rudého bolestivého váčku, který svou velikostí a podlouhlým tvarem připomíná zrno ječmene – odtud název. Vyskytovat se přitom může jak na vnějším, tak i na vnitřním okraji oka, kde není na první pohled patrné. Ječné zrno je zarudlé, na dotek bolestivé, horké a mírně oteklé.
Proč vzniká ječné zrno
Příčiny vzniku ječného zrna nejsou přesně známé. Často ale vzniká v období hormonálních změn, při snížené imunitě a také při pobytu v prašném prostředí. Celkově špatná hygiena očí, nadměrné namáhání očí nebo kontakt očí a špinavých rukou riziko vzniku ječného zrna mnohonásobně zvyšují. Mnohdy přitom trápí pacienty i opakovaně. Jde o onemocnění infekční, proto je potřeba přísně dodržovat hygienické zásady a nepůjčovat si například ručníky či kosmetiku.
Jak se ječného zrna zbavit
Ječné zrno obvykle během týdne uzraje, praskne a zmizí samo, takže složitou léčbu nevyžaduje. Samozřejmě na něj ale můžete aplikovat přípravky, které mírní obtíže spojené s jeho přítomností – například antibiotická mast, kterou vám předepíše lékař.
Volit ale lze i volně dostupné vitaminy skupiny B, teplé vlhké obklady na oko (mohou být i z heřmánku) a klidový režim. Ječné zrno však nikdy nemačkejte, neškrábejte ani nemněte – onemocnění by se totiž mohlo rozšířit. Preventivně je pak vhodné omezit namáhání očí u počítačových obrazovek a telefonů, vyhýbat se prašnému prostředí a dbát na hygienu očí.
Pokud obtíže trvají déle než 2 týdny, navštivte lékaře. V případě komplikací či zapouzdření ječného zrna přichází v úvahu i chirurgický zákrok, který obtíže rychle vyřeší.