Dnes už se lidé neléčí tím, že zkouší nejrůznější babské tipy nebo přírodní bylinky. Dnes jdou lidé k lékaři, když je něco bolí, a rázem si nechávají předepsat nejrůznější léky, které jim mají ulevit od jejich bolesti nebo od toho, co je sužuje. V případě, že patříte k lidem, kteří užívají léky opravdu často, možná se dopouštíte několika chyb. Nedávné statistiky totiž ukázaly, že při konzumaci léků se většina z nás dopouští chyb, které mají neblahý vliv na naše zdraví. Víte, jakých chyb se dopouštíme?
Léky ne vždycky zaberou, jak mají, přesto jim lidé dávají přednost před přírodními léčivy. Pravdou však je, že mnohdy léky nezaberou tak, jak mají, protože je neužíváme tak, jak bychom je užívat měli. Pojďme si říct několik chyb, kterých se dopouštíme při užívání léků a které mnohdy mohou za to, že léky nefungují tak, jak by měly.
Nečteme příbalové letáky
To, že máme číst příbalové letáky, se na obalu léčiv nepíše jenom tak. V příbalových letácích se dočteme nejen o tom, v jakých intervalech máme léky užívat, ale také se dozvíme to, jaké jsou vedlejší účinky nebo kdo by léčiva neměl rozhodně konzumovat. Navíc v příbalových letácích je také uvedené, do kdy máme spotřebovat daná léčiva. Léky opravdu nevydrží staletí, po uplynutí doby expirace se může stát, že léčiva už nebudou fungovat tak, jak by měla.
Půlíme prášky
Bohužel mnozí lidé půlí prášky. Myslí si, že jejich účinek nebude nijak narušen, ale je to právě naopak. I když si říkáte, že půlka prášku není tak škodlivá jako prášek celý, ve skutečnosti je to horší, než kdybyste si vzali prášek celý. Léky se zásadně nepůlí, pokud to tedy nedoporučí sám lékař. Stejně tak se léky nedrtí, důvodem toho je větší riziko vedlejších účinků. To, že jsou prášky v konkrétní velikosti, má svůj důvod.
Netřepeme s lahvičkou
Pokud máme naordinovaný sirup nebo jiný lék v lahvičce, je důležité s lahvičkou vždycky protřepat. Aktivní složky se totiž díky protřepání dostanou do správného poměru.