Rozhodli jste se investovat do nového společníka a koupili jste si terarijní zvíře? Pak už jste pro něj určitě připravili i terárium, které jste poskládali z hliníkových profilů stavebnice Aluhobby. To jste dokonale umyli, instalovali pozadí i doplnili ho o kameny, květiny a samozřejmě větvě, aby se terarijnímu zvířeti dobře žilo v novém prostředí. Jenže co jste si možná dopředu nezjistili, tak je to, jak o terarijní zvíře správně pečovat. Terarijní zvíře sice není pes, který vyžaduje velkou spoustu pozornosti a péče, ale na druhou stranu je to také živý tvor, který bez vaší pomoci nepřežije.
I když platí, že o každé terarijní zvíře bychom se měli starat jinak, existují jisté všeobecně zásady, které se můžou dodržovat u každého terarijního zvířete. O jakých zásadách je řeč?
Správná péče už při zařizování terária
Už při samotném zařizování terária je důležité myslet na požadavky zvířete. Do terária se umísťují v zásadě jenom takové věci, které nijak zvířeti neubližují a které maximálně přiblíží jejich přirozené podmínky. Musí se instalovat do terária i vhodná technika, a to konkrétně výhřev nebo například mlhovač. A co se týče dekorací, mluvíme o rostlinách, kamenech nebo například o písku a dalším.
Čím terarijní zvířata krmit?
Opět je třeba konstatovat, že každé terarijní zvíře potřebuje ke svému spokojenému životu jinou stravu. Obecně ale platí, že jídelníček se snažte u terarijního zvířete udělat co nejpestřejší. To platí u všech terarijních zvířat – nezávisle na tom, jestli se jedná o všežravce nebo býložravce.
Dbát byste měli i na to, aby krmivo obsahovalo dostatečné množství vitaminů a doplňků. Pokud daná strava nemá vitaminy v sobě zakomponované, pak kupujeme vitaminy v sypké formě a v nich hmyz (nebo jinou část jídelníčku) obalujeme.
Pamatujte na rosení
Zejména tropická terarijní zvířata potřebují každodenní spršku. Na rosení tedy nezapomínejte. Volte ideálně měkkou vodu, aby se v teráriu nevytvořily usazeniny a abyste tím pádem nemuseli nic odstraňovat.