Je to jednoduché, mozek bez přemýšlení zakrní stejně jako svaly v těle bez vnějších podnětů k jejich stimulaci. Může se vám potom snadno stát, že pokud nedodáváte mozku denně potřebné myšlenkové stimuly, tak jednoduše ztratí schopnost efektivního myšlení. Není však třeba zoufat, protože odborníci se shodují, že stačí pouze věnovat se občas pravidelným cvičením podporujícím paměť a zlepšujícím celkovou pozornost a tím také optimalizujícím činnost naší šedé kůry mozkové.
Co víme, ale mnozí to neděláme
Základem všeho je čtení. Mnoho z nás na čtení knih prakticky rezignovalo a ostatně se není čemu divit, času je prostě v pracovním týdnu málo a o víkendu jde každý raději na procházku nebo do společnosti, než aby seděl doma nad knihou. Problém však je v tom, že čtení kvalitní literatury rozvíjí naši slovní zásobu a schopnost srozumitelným způsobem formulovat své myšlenky. Proto bychom si sem tam měli na nějakou tu dobrou knížku ten čas vyhradit. Uvidíte, že vás to obohatí více než zkratkovité čtení rychlých zpráv na mobilu, nebo tedy spíše často už jen nadpisů.
Na druhou stranu jsou zde určité mozek namáhající činnosti, které mnoho lidí dělá naopak často. Patří mezi ně oblíbené luštění křížovek, které je rozšířené zejména mezi starší populací a lidmi v důchodovém věku. To je jen dobře, v důchodu bez zaměstnání se člověk velice snadno odtrhne od reality a absence každodenních pracovních úkolů tomu nepřispívá. Mezi některými mladými je zase také velice populární japonské sudoku, které je s ohledem na procvičení mozkových závitů ještě namáhavější.
To, co možná neznáte
Už jste někdy zkoušeli psát oběma rukama najednou? Že si to nedovedete představit? Známé osobnosti jako Nikola Tesla, Leonardo da Vinci nebo takový Benjamin Franklin, byli údajně stejně schopní jak pravou, tak levou rukou. Na první pohled to nemusí být zřejmé, ale technika cvičení, kdy mozek musí synchronizovat pohyb obou rukou je k procvičení mozkových závitů velmi účinná. Vezměte tedy list papíru a zkuste psát písmena a geometrické obrazce oběma rukama současně. Snažte se o preciznost, jinak cvičení nemá význam.